Besluitenlijst D&H 2 mei 2006

Logo van het hoogheemraadschap van Rijnland
 

Sidebar

Besluitenlijst D&H 2 mei 2006

AWB:  afhandeling klacht van particulier te Hillegom
Besluit op advies Bezwaarschriftencommissie inzake weigeringsbeschikking
Netwerkdag 7 juni 2006
Verkoop belastingpakket GIBS
Overbrenging archief van de Haarlemmermeerpolder 1854-1979 naar Noord-Hollands Archief
Voorbereidingskredieten uitvoering 2 peilbesluiten
Verwijderen Grote Waternavel watergangen derden
Verzilting en waterbehoefte / nader besluit ander beheer Haringvlietsluizen

AWB:  afhandeling klacht van particulier te Hillegom

Vergaderstuk: 06.10902
Ingediend door: Dijkgraaf en AZ

Toelichting

Tegen het weigeren van een vergunning voor de aanleg van een steiger heeft vergunningaanvrager bezwaar gemaakt. Omdat hij in het proces om tot deze weigering te komen naar zijn mening een aantal keren onjuist in geïnformeerd is ook een klaagschrift ingediend tegen vermeend onheuse gedragingen door Rijnlandse medewerkers. Klager geeft aan door een Rijnlandse medewerker onjuiste informatie te hebben gekregen over de vergunningplicht voor de steiger, de beschoeiing en een te bouwen tuinhuis. Ook in een later stadium in het proces wordt hem kennelijk onjuiste informatie verstrekt door een medewerkster die tot tweemaal toe bevestigt dat de gevraagde vergunning is verleend en aan betrokkene toegezonden zal worden, terwijl hij een dag na deze informatie de weigering ontvangt. Klager is van mening dat Rijnland zorgvuldiger moet handelen richting zijn klanten, er veel zaken verkeerd gegaan zijn, er zijns inziens gemanipuleerd is en er zelfs gelogen zou zijn. Naar aanleiding van de tijdens de behandeling van het bezwaarschrift verstrekte informatie, mag worden geconcludeerd dat de betreffende medewerkers, hoewel op een onderdeel mogelijk onvoldoende alert op de inhoud, naar eer en geweten klager hebben geïnformeerd over rechten en plichten.

Besloten

  • de klacht van betrokkene voor zover het betreft de onjuiste informatie over het verleend zijn van de vergunning gegrond te verklaren 
  • voor het overige de klacht, gelet op de intentie van de medewerkers om betrokkene zo goed mogelijk te informeren over zijn rechten en plichten, ongegrond te verklaren.

Besluit op advies Bezwaarschriftencommissie inzake weigeringsbeschikking

Vergaderstuk: 06.10237
Ingediend door: Groen, WPC

Toelichting

Rijnland heeft op 17 oktober 2005 geweigerd vergunning te verlenen aan een particulier te Halfweg voor het dempen van boezemwater en het plaatsen en hebben van een damwand in Zijkanaal F te Halfweg. Als reden voor de weigering geeft Rijnland aan dat een verdergaande versmalling van het watervoerend profiel uit waterstaatkundig oogpunt niet wenselijk is. Op 29 november 2005 maakt betrokkene bezwaar tegen het weigeringsbesluit. De commissie stelt in haar advies dat het bezwaar tegen de demping gegrond is, omdat de demping niet in de aanvraag stond. M.b.t. de beschoeiing stelt de commissie geen argumenten van waterstaatkundige aard te hebben gehoord waaruit de conclusie kan worden getrokken dat de vergunning ten onrechte is geweigerd.

Besloten

  • het weigeringsbesluit betreffende het vervangen van de beschoeiing te handhaven
  • het weigeringsbesluit betreffende het dempen te wijzigen, in de zin dat het geen betrekking heeft op dempen.

Netwerkdag 7 juni 2006

Vergaderstuk: 06.11809
Ingediend door: Dijkgraaf, COM

Toelichting

Het hoogheemraadschap organiseert in samenwerking met de Provincie Zuid-Holland op 7 juni 2006 een netwerkdag voor gemeentebestuurders en –ambtenaren met als thema NBW, KRW en Veiligheid. Het doel van de netwerkdag is samenwerking tussen de waterpartners te stimuleren.

Besloten

kennis te nemen van het programma

Verkoop belastingpakket GIBS

Vergaderstuk: 06.11624
Ingediend door: Van Velsen, FIN

Toelichting

Rijnland heeft in de jaren 80 een maatwerksysteem laten ontwikkelen door CMG om de processen belastingheffing en –invordering te automatiseren. Rijnland heeft hiervan het intellectueel eigendom. Door ontwikkelingen op het gebied van wetgeving en informatiebeleid is afgesproken om op termijn over te stappen op een nieuw pakket, dat in gezamenlijkheid met de andere waterschappen op het gebied van de belastingen met gemeenten mogelijk maken. Aangezien het bestaande maatwerkpakket GIBS hierdoor over enkele jaren zijn functie verliest, wordt voorgesteld om het intellectueel eigendom nu aan Logica CMG te verkopen. Rijnland behoudt daarbij de broncode om zolang als het nodig is, zelf aanpassingen aan het bestaande systeem te kunnen verrichten.

De argumenten om hier mee in te stemmen zijn: de overdracht is ca. budgetneutraal, Rijnland speelt zich vrij van leverancier en staat open in proces waterschapshuis voor een gezamenlijke aanpak en Rijnland is verzekerd van continuïteit op de korte termijn.

Besloten

  • in te stemmen met de verkoop, onder de voorwaarden:
    -  verkoopprijs € 230.000, die voor € 190.000 wordt betaald in natura (uren)
    -  Rijnland en andere GIBS waterschappen behouden de broncode GIBS voor eigen gebruik
    -  Logica CMG garandeert support aan bestaande GIBS voor komende 3 jaar met optie tot verlenging 
    -  Rijnland ontvangt van Logica CMG in 2007 een gratis licentie van de nieuwste GIBS module die heffing voor gemeentelijke belastingen mogelijk maakt.
  • in te stemmen met VV-voorstel.

Overbrenging archief van de Haarlemmermeerpolder 1854-1979 naar Noord-Hollands Archief

Vergaderstuk:
Ingediend door: Dijkgraaf, AZ

Toelichting

Het voormalig waterschap Groot-Haarlemmermeer heeft indertijd besloten om de archieven van zijn rechtsvoorgangers over te brengen naar het Noord-Hollands Archief. Op het moment van de fusie was alleen het archief van de Haarlemmeermeer- polder 1854-1979, vanwege ruimtegebruik ondergebracht in het gemeentehuis te Hoofddorp, nog niet overgebracht. In het overgangsreglement bij de fusie is vastgelegd dat bestaande regelingen betreffende historische archieven van de rechtsvoorgangers gehandhaafd blijven. Echter gelet op de historische verbondenheid met het hoogheemraadschap en de samenhang met de andere waterschapsarchieven, wordt voorgesteld het archief van de Haarlemmermeerpolder te bewaren in het archief van Rijnland.

Besloten

  • het archief van de vm Haarlemmermeerpolder 1854-1979 op te nemen in de Rijnlands archiefcollectie 
  • hiertoe in de begroting 2007 middelen op te nemen om een goed beheer en toegankelijkheid mogelijk te maken.

Voorbereidingskredieten uitvoering 2 peilbesluiten

Vergaderstuk: 06.10613
Ingediend door: Van der Hoeven, WBZ

Toelichting

In 2004 heeft het vm waterschap Wilck en Wiericke een tweetal peilbesluiten genomen. Bij het nemen van deze peilbesluiten is niet gelijktijdig een inrichtingplan opgesteld, noch een voorbereidingskrediet aangevraagd. Bij de voorbereiding van de peilbesluiten in de inhaalslag die in het WBP 3 is opgenomen wordt dit wel gedaan. Tegen beide peilbesluiten lopen momenteel beroepsprocedures. Bij de Polder Groenendijk en Oostbroekpolder wordt niet verwacht dat dit tot verwerping van het peilbesluit zal leiden, waardoor begonnen kan worden met de voorbereiding van de uitvoering van het peilbesluit. Hoewel bij de Polder Reeuwijk en Sluipwijk een kans bestaat dat het peilbesluit verworpen wordt, wordt het verantwoord geacht om met de voorbereiding van de uitvoering te beginnen. Voor beide projecten geldt dat geen uitvoering zal plaatsvinden voordat het peilbesluit onherroepelijk is geworden. Om de peilbesluiten te kunnen realiseren moeten diverse maatregelen in de polders worden genomen. Voor het realiseren van elk van de genomen peilbesluiten wordt inrichtingsplan opgesteld en de benodigde aanpassingen verder uitgewerkt tot en met de besteksfase. Hiervoor is een voorbereidingskrediet nodig van in totaal € 650.000.

Besloten

in te stemmen met

  • het VV-voorstel
  • voorbereidingskrediet van € 350.000 voor de uitvoering van peilbesluit Polder Groenendijk en Oostbroekpolder
  • voorbereidingskrediet van € 300.000 voor de uitvoering van peilbesluit Polder Reeuwijk en Sluipwijk, blok 1 en 5.

Verwijderen Grote Waternavel watergangen derden

Vergaderstuk: 06.02051
Ingediend door: Groen, WBZ

Toelichting

Sinds 1999 vormt de Grote Waternavel een probleem in de wateren van Rijnland. Deze plant zorgt ervoor dat sloten binnen de kortste keren dichtgroeien en belemmert zo de afvoer van overtollig water. De plant, die van oorsprong uit Zuid-Amerika komt, vormde in 1999 vooral in de omgeving van Boskoop en Reeuwijk een probleem. Nu komt hij ook massaal voor in het oosten van distrcit Zuid en in Zoetermeer maar ook, zij het in geringere mate, in de rest van het beheersgebied. De plant verstoort het ecosysteem en bedreigt de waterkwaliteit. Ondanks de grondige aanpak, waarbij door het hoogheemraadschap zowel de hoofdwatergangen als de particuliere sloten worden schoongemaakt, neemt het probleem nog niet in omvang af. De kosten van bestrijding zijn toegenomen van fl. 50.000 in 1999 tot ca. € 300.000 in 2004 en 2005.

Door een nog intensievere monitoring wordt verwacht dat beter inzicht wordt verkregen in de trend voor wat betreft omvang en mate van voorkomen. Daartoe zullen vanaf dit jaar een aantal nieuwe parameters worden bijgehouden. Dat betekent dat niet alleen het aantal locaties, maar ook de omvang van het probleem op deze locaties als de hoeveelheid af te voeren materiaal worden bijgehouden. De verwachting is dat in 2006 de kosten van bestrijding op hetzelfde niveau als de twee voorgaande jaren kunnen worden gehouden. Het streven is er op gericht de bestrijdingskosten langzamerhand omlaag te brengen. Ook door intensiever overleg op landelijke niveau en uitwisseling van ervaring met (alternatieve) bestrijdingsmethoden, wordt getracht de omvang van het probleem terug te dringen.

Besloten

  • kennis te nemen van de ongewijzigde aanpak van de grondige bestrijding en verwijdering van de Grote Waternavel uit watergangen in het beheersgebied 
  • door middel van voorlichting in landelijke en plaatselijke (dag)bladen en via de internetsite van Rijnland zal informatie worden verstrekt over onder meer het verbod op de handel in exotische waterplanten, als ook de effecten die de Grote Waternavel heeft in het beheersgebied van Rijnland.
  • de LTO te informeren over het besluit
  • de tuincentrabranche te benaderen over het verbod op verkoop van exoten.

Verzilting en waterbehoefte / nader besluit ander beheer Haringvlietsluizen

Vergaderstuk: 06.04998
Ingediend door: Van der Hoeven, WPC

Toelichting

Onderzoek verzilting en waterbehoefte

Gegeven de verwachte autonome ontwikkelingen (met name door de toename van de verzilting) en het beleidskader voor het toekomstige waterbeheer (NBW/KRW) is het noodzakelijk het huidige beleid ten aanzien van de watervoorziening en verziltingsbestrijding aan de toekomstige situatie nader te onderzoeken. Een aantal beleid-/beheersopties is onderzocht en leiden tot de volgende aanbevelingen:

  • De optie “accepteren verzilting” (=niet meer doorspoelen) en “actieve verziltingsbestrijding” en de effecten daarvan nader te onderzoeken. De effecten en gevolgen moeten op het gebied van water(kwan-)kwaliteit, ecologie en draagvlak nader onderzocht worden. De nader uit te werken maatregelen die daarbij in beeld komen zijn: 
    - vermindering/staken doorspoeling polder- en boezemstelsel
    - onderzoek naar kwelreducerende maatregelen (waar en effectiviteit, en onder meer pilot weldichting)
    - v
    erziltingsbestrijding schutsluis Spaarndam 

  • De opties met grootschalige infrastructurele werken zoals aanvoerroutes of waterconservering leiden leiden tot hoge investeringen die niet baten en zijn daarom niet aan te bevelen. Echter voor deze opties zijn nog wel de volgende overwegingen in beschouwing te nemen:
    - aanvoerroute via Tolhuissluis wel als noodmaatregel verder in beschouwing te nemen
    - Waterconservering in de vorm van waterbekkens verder op te pakken als er een redelijke kans is van functiecombinatie
    - Uitwerking en besluitvorming vraagt afweging tegenover andere beleidsalternatieven. 

  • Voortzetting van het huidige beleid leidt tot verdere achteruitgang van het ecosysteem en tot een grotere afhankelijkheid van aanvoerwater van derden. Op langere termijn is deze beleidsoptie daarom niet aantrekkelijk.

Ten aanzien van de aanbevolen lijn (overigens al in het WBP opgenomen) valt op te merken dat de eventuele maatregelen ingrijpend kunnen zijn voor de gebruikers van het watersysteem. De betrokkenheid van belanghebbenden bij het nader formuleren van het nieuwe beleid is daarom essentieel. De uit te werken lijn en het bijbehorende onderzoek, passen geheel in het maatregelenonderzoek dat binnenkort in het kader van de KRW voor de waterlichamen zal moeten worden uitgevoerd. Aanbevolen wordt het vervolgonderzoek dan ook onder deze “agenda” verder op te zetten.

Bij het onderzoek is gebruik gemaakt van gegevens en inzichten van het door RWS, provincie en waterschappen uitgevoerde onderzoek “Zoetwatervoorziening Midden-West Nederland”. Dit onderzoek is inmiddels afgerond (zie bijlage). RWS verzoekt op advies van dit onderzoek te reageren. Bijgevoegd is de concept reactie van Rijnland.

Nader besluit ander beheer Haringvlietsluizen (VV-voorstel)

Het Nader besluit Ander Beheer Haringvlietsluizen met daarin afspraken aangaande het beheer van de Haringvlietsluizen tijdens de Kier is in oktober 2005 vastgesteld door RWS DZH. Dit nadat  ook onze zienswijzen zijn verwerkt (19-07-2005).

Beheer volgens de Kier heeft volgens de modelberekeningen geen consequenties voor onze inname bij Gouda, ook niet tijdens KWA situaties. In het besluit is uitgewerkt hoe dit wordt bewaakt, welke randvoorwaarden gelden en hoe wordt omgegaan met bijzondere omstandigheden en evaluaties. Eventueel aantonen van een significante overschrijding dient door Rijnland te worden aangekaard. In overleg met RWS wordt e.e.a. dan volgens de beoordelingsprocedure uitgewerkt. Bij schade of extra kosten kan een beroep worden gedaan op de Regeling Nadeelcompensatie.

Met dit besluit is voldoende invulling gegeven aan de door ons in 2000, naar aanleiding van het Kierbesluit, geuite zorg omtrent de mogelijke verzilting van ons inname punt bij Gouda. Verder zijn wij van mening dat in het ontwerp besluit afdoende afspraken zijn gemaakt over definities, bewakingsmeetnet, vaststelling van de invloed van de Kier, bijzondere omstandigheden en evaluatie.

Dit besluit heeft geen consequenties voor het waterakkoord Hollandsche IJssel en Lek.

Besloten

  • kennis te nemen van het onderzoek 
  • in te stemmen met de conclusies en aanbevelingen w.o.: 
    - pilot weldichting verder uit te werken 
    - Tolhuissluisroute als noodmaatregel uit te werken 
    - verziltingsbestrijdende maatregelen schutsluis Spaarndam verder mee te nemen in de renovatieplannen van de sluis 
  • de aanpak van verzilting en waterbehoefte te integreren in het KRW proces
  • de commissie Waterbeheer kennis te laten nemen van het onderzoek middels een presentatie
  • in te stemmen met het VV-voorstel Verzilting en waterbehoefte
  • in te stemmen met de reactie op de brief van RWS over de resultaten van het onderzoek Zoetwatervoorziening Midden-West Nederland
  • kennis te nemen van het besluit van RWS dat het beheer van de Haringvlietsluizen per 2008 wijzigt (Kier) en dat daarmee watervoorziening via Gouda gewaarborgd blijft en dat er afdoende afspraken zijn gemaakt over hoe te handelen bij een toch onverhoede verzilting (als gevolg van de Kier)
  • in te stemmen met de VV-mededeling nader besluit ander beheer Haringvlietsluizen.
Naar boven