Voor de lens: Senior vastgoedadviseur Dirk van Munster van Heuven

Verkopen, verhuren? Dirk weet er alles van.

Dirk van Munster van Heuven is senior vastgoedadviseur. Hij houdt zich bezig met alles rondom het vastgoed van Rijnland. Denk aan het verhuren van water voor een bootje of een steiger. Of het verkopen van grond als Rijnland er geen bestemming meer voor heeft. Dirk vertelt ons er meer over.

Wat doet een vastgoedadviseur?

Ik ben senior vastgoedadviseur, ofwel rentmeester, binnen het Team Juridische Zaken en Vastgoed. Ik hou mij bezig met alles rond het vastgoed van Rijnland, behalve het beheer en onderhoud.

Wij verhuren bijvoorbeeld water voor een bootje of steiger, en grond voor schapen of een extra grote tuin. Daarnaast verkopen wij grond als Rijnland er echt geen nuttige bestemming meer voor heeft. Wij verzorgen ook de administratie van de uitgegeven rechten van opstal en er zijn veel gebruiksovereenkomsten.

Aan de andere kant hou ik mij bezig met het vastgoedbeleid en zit dus ook regelmatig bij een bestuurder van Rijnland aan tafel. En intern adviseren wij bij projecten over vastgoedvraagstukken.

Dirk van Munster Heuven (1)

Waarom ben je ooit bij Rijnland komen werken?

Als rentmeester beheer je grond voor én van een ander. Dat werk past bij mij. In mijn zoektocht naar werk dat een bijdrage levert aan hoe wij met onze omgeving omgaan, vond ik deze baan bij Rijnland. Hiervoor werkte ik onder andere bij een groot internationaal bedrijf en een rentmeesterkantoor in het oosten. Vlakbij huis en erg leuk werk! Wat wil je nog meer?

Waarom is jouw werk belangrijk voor Rijnland?

Rijnland heeft veel grond die grenst aan percelen van particulieren. En die willen regelmatig onze grond gebruiken. Dat levert Rijnland geld op, zowel door huur en verkoop. Ons vastgoedbeleid is gebaseerd op het motto: loslaten waar het kan, vasthouden waar het moet. Dat betekent dat wij steeds de afweging maken of verkoop mogelijk is. Want bij verkoop kun je daarna nooit meer de grond gebruiken.

Kun je iets vertellen over de diverse locaties op de foto's?

Piekberging Haarlemmermeer: Toen ik net bij Rijnland kwam werken, was het projectteam bezig de eerste percelen te kopen. Ik heb veel tijd en energie gestoken in het helpen verwerven van het tweede deel. Als de Piekberging klaar is, dan mag vastgoed het gebruik van de grond aan gebruikers uitgeven. Ik zie nu eindelijk de contouren van wat ooit een tekening was. En onlangs zijn de werkzaamheden beëindigd, de aannemer zal de Piekberging eind volgend jaar testen.

Dirk van Munster Heuven (2)

Dirk van Munster Heuven (7)

Links: Piekberging Haarlemmermeer. Rechts: AWZI Rijsenhout.

AWZI Rijsenhout: Dit terrein proberen we te verkopen. Wat je hier ziet, is letterlijk een verlaten zuivering. Alle onderdelen staan er nog, slechts het grote bassin is gesloopt om ruimte te maken voor het transportgemaal. De verkoop verloopt traag. Het terrein van een zuivering is vaak vervuild, dat moeten wij eerst opruimen, net als dat wij de opstallen nog moeten slopen. Het liefst verkoop ik een geheel schoon en opgeruimd terrein. Dat maakt iedereen blij!

Dirk van Munster Heuven (6)

Gemeenlandshuis Spaarndam

Gemeenlandshuis in Spaarndam: Hier ligt de oorsprong van Rijnland. Een mooi terrein met monumentale gebouwen aan het Spaarne en het vroegere IJ. Ergens is nog een kademuur te zien waar schepen aan konden afmeren. Hier heeft Rijnland grote plannen met twee nieuwe kavels voor woningbouw. Maar daarvoor moeten we eerst nog een paar ambtelijke stappen nemen.

Dirk van Munster Heuven (5)

Dirk van Munster Heuven (4)

Vastgoed auto

Wat is er te zien in de auto?

Dit is de vastgoed auto. Wij rijden door het gebied en hebben dan diverse spullen nodig om onze taak uit te voeren. Hier sta ik bij een boot waarvoor geen ligplaatsovereenkomst is gesloten. Of hij ligt ergens waar het niet is toegestaan. Wij stoppen dan een brief in een plasticzak en maken die vast aan de boot. Wij maken ook een foto en controleren over een paar weken weer. Vaak belt de gebruiker ons, en in de meeste gevallen kunnen we een overeenkomst sluiten.

Hoe ziet jouw werkweek eruit?

Ik ga vaak op ronde door het gebied. Overal is wel wat aan de hand. En ik ben van het motto “buiten gebeurt het”. In een persoonlijk gesprek op een locatie waar iemand een vraag over heeft, kom je vaak eerder tot de kern, dan wanneer je achter je bureau blijft zitten en alles digitaal doet.

Verder overleg ik veel met andere rentmeesters over grondzaken én kun je mij soms in de rechtbank vinden. In civiele zaken over gebruik van grond, vertegenwoordig ik Rijnland.

Wat vind je het leukste aan jouw werk?

Het werk is een combinatie die bij mij past: een leuk team, veel vrijheid om het werk in te delen en ik mag naar buiten. Hoewel ik te weinig buiten kom, maakt het mij iedere keer weer blij en gelukkig. Rijnland heeft een publieke taak en als ons werk is privaatrechtelijk van aard. Ook dat maakt ons werk apart binnen Rijnland en bijzonder in de uitvoering.

Oktober 2023

Word jij de collega van Dirk?

Heb je altijd al bij een waterschap willen werken? Wil je graag een baan met maatschappelijke impact? Bekijk onze vacatures en wie weet ben jij straks de collega van Dirk.