Op donderdag 15 mei 2025 organiseerde Hoogheemraadschap van Rijnland voor het eerst een ambtelijk Kenniscongres over het thema Water & Bodem en Ruimtelijke Ordening. Het was een dag met ruim 150 aanmeldingen, een heleboel interessante sprekers, heel veel bolletjes wol (zie de foto’s) en een berg enthousiaste reacties.
Het congres vond plaats bij Corpus. En trapte af met een lunch. Ruim 150 deelnemers druppelden langzaam binnen.


Lunch bij Corpus & deelnemers tijdens de lunch
Met een gevulde buik namen de deelnemers plaats in de congreszaal. Dagvoorzitter, en organisator, Joost van der Wal introduceerde de dag en de plenaire sprekers: Onze hoogheemraad Marjon Verkleij-Lemmers en Peter Pelzer, hoogleraar Ruimtelijke Planning en Strategie bij de TU Delft.


Dagvoorzitter Joost van der Wal & plenaire sprekers Marjon Verkleij- Lemmers en Peter Pelzer
Onze hoogheemraad vertelde over de puzzel die we met elkaar moeten leggen in de ruimtelijke ordening én waarom hier de verbinding met water zo van belang is. Peter Pelzer deelde daarna in zijn keynote vijf planologische suggesties. Met als hoofdvraag: Hoe neem je verantwoordelijkheid voor de toekomst?


Marjon Verkleij-Lemmers & Peter Pelzer aan het woord
Vervolgens ging de dag uiteen in twee rondes deelsessies. Het ging onder andere over de samenwerking tussen gemeenten en waterschappen, innovaties in de praktijk, water en bodem in de omgevingswet en het onderzoek Toekomstgericht Watersysteem Rijnland.




Deelsessies in actie
Na een heleboel goede gesprekken kwamen de deelnemers weer bijeen voor een plenaire afsluiter. De spreker begon met een serieus verhaal, maar verraste de deelnemers al snel met een act. Er vlogen tientallen bollen wol door de zaal om de verbinding en het netwerk letterlijk in beeld te brengen. Indrukwekkend, verrassend en ook enorm grappig! Alle bolletjes wol zijn na afloop gedoneerd aan Stichting Troostdekentje, waar de wol hergebruikt wordt.




De wolact maakte een groot gekleurd netwerk in de zaal
Met een grote lach op ieders gezicht sloten we het congres af met een borrel. En het vervolg? Dat volgt uit de evaluatie waar het organiserende team nu mee aan de slag gaat.