Nieuwsbericht

Rijnland start proef met nanobubbels op afvalwaterzuiveringsinstallatie Katwijk

5 maart 2026
Nanobubbels containers dak

Het Hoogheemraadschap van Rijnland is vorige week gestart met een proef met nanobubbels op de afvalwaterzuiveringsinstallatie (AWZI) in Katwijk. Met deze innovatieve techniek onderzoekt Rijnland of afvalwater efficiënter kan zuiveren en storende stoffen sneller kan afbreken. Als de proef succesvol is, kan dit helpen om het zuiveringsproces stabieler te maken en de bestaande zuiveringscapaciteit beter te benutten.

Wat zijn nanobubbels?

Nanobubbels zijn extreem kleine luchtbelletjes, duizenden keren kleiner dan een korrel zout. Omdat ze zo klein zijn, stijgen ze nauwelijks naar de oppervlakte en blijven ze lang in het water aanwezig. Daardoor kunnen ze beter reageren met stoffen die in het afvalwater zitten. Die reactie kan helpen om stoffen die het zuiveringsproces verstoren af te breken of onschadelijk te maken. Zo kunnen de bacteriën die het water schoonmaken hun werk beter doen.

Opzet van de proef

Voor de proef wordt een kleine deelstroom van het binnenkomende afvalwater afgetakt in de zandvanger van de zuivering, dat is het onderdeel waar zand en andere zware deeltjes uit het water worden gehaald. Deze deelstroom gaat naar twee containers waarin nanobubbels in het water worden gebracht. Daarna stroomt het water weer terug het zuiveringsproces in. De installatie draait naast het bestaande zuiveringsproces. Daardoor kan Rijnland goed meten wat het effect van nanobubbels is, terwijl de rest van de zuivering gewoon doorgaat.

Proef van ongeveer een jaar

De proef op de zuivering in Katwijk duurt naar verwachting ongeveer een jaar. In die periode verzamelt Rijnland meetgegevens om te bepalen wat het effect van de techniek is op het zuiveringsproces. Op basis van deze resultaten wordt bekeken of nanobubbeltechnologie in de toekomst breder kan worden toegepast.

Innovatieve techniek uit Denemarken

Voor de proef maakt Rijnland gebruik van een installatie van het Deense bedrijf TechRAS Nano. Het gaat om een nieuwe technologie die in Denemarken al op meerdere zuiveringen wordt toegepast.