Varen in Rijnland
Lekker varen in een bootje... Om er nog meer van te kunnen genieten wijzen we je op de regels. Ook vind je hier wanneer de sluizen in ons gebied bediend worden.
Vaarregels
Als je gaat varen moet je voldoen aan de regels uit het Binnenvaartpolitiereglement. Ook op water waar Rijnland het nautische beheer heeft gelden deze regels:
- De vaarsnelheid is maximaal zes kilometer per uur. Alleen op de Wijde Aa en het Oegstgeesterkanaal is de vaarsnelheid maximaal twaalf kilometer per uur.
- Vaar zoveel mogelijk in het midden van het water. Voorkom dat er haalgolven ontstaan.
- Een boot afmeren, ankeren, aanleggen of een ligplaats innemen mag alleen op plaatsen die daarvoor zijn bedoeld.
- Hou minimaal 2 meter afstand van een rietkraag. In die 2 meter mag je met een boot niet varen, afmeren, ankeren, aanleggen of ligplaats innemen.
- Volg aanwijzingen van toezichthouders altijd onmiddellijk op.
Deze regels zijn er voor de veiligheid op het water. En om de nadelige gevolgen voor de omgeving kleiner te maken. Hou je aan de vaarregels, zo voorkom je dat wij een proces verbaal opmaken. De vaarregels staan in de vaarwegenverordening van Rijnland
Steiger en ligplaats
In het landelijke Omgevingsloket zie je welke regels gelden voor het bouwen van een steiger, aanmeervoorziening of meerpaal. Lees meer hierover op onze pagina Het Omgevingsloket.
Bent je niet zelf de eigenaar van het perceel waarop je gaat bouwen? Dan heb je van de eigenaar toestemming nodig om de activiteit uit te voeren. Op de website van het Kadaster kun je uitzoeken wie de eigenaar is. Rijnland kan ook de eigenaar zijn van een perceel grond of waterbodem. In dat geval heb je een overeenkomst nodig. Neem dan contact op met ons. Lees meer hierover op onze pagina Rijnlands vastgoed.
Lozingsverbod en inzamelstations
Schoon oppervlaktewater is van groot belang voor een prettig en vooral veilig verblijf in, op en aan het water. Het lozen van vuil toiletwater is van negatieve invloed hierop. Hoe het lozen van toiletwater anders kan, lees je op de kennispagina Toiletwaterlozing.
Vaarwegbeheer Rijnland
Er zijn 2 soorten beheer van vaarwegen:
- Vaarwegbeheer: de beheertaak met alle zaken die noodzakelijk zijn voor het functioneren van de vaarweg. Bijvoorbeeld onderhoud van de vaarweg (baggeren), de oevers, de bruggen en sluizen.
- Nautisch beheer: toezicht houden op het vaarverkeer. En het opstellen van verkeersregels en het plaatsen van verkeersborden en betonning.
Welke instantie waar verantwoordelijk is voor het vaarweg- en/of nautisch beheer, kun je zien op onderstaande kaart, tabel en toelichting. Rijnland is beheerder van de doorgaande recreatieve routes. Rijnland stelt regels aan handelingen in deze vaarwegen. Zo zorgen we dat er voldoende ruimte blijft om te varen.
| Type vaarwegen | Beheerder | Nautisch beheerder |
|---|---|---|
| Beroepsvaarwegen | De provincies en enkele gemeenten | De provincies en enkele gemeenten |
| Doorgaande recreatieve vaarwegen | Rijnland en enkele gemeenten | Rijnland en enkele gemeenten |
| Grote meren en plassen | Gemeenten | Gemeenten |
| Lokale vaarwegen | Geen, soms gemeenten (zie toelichting) | Rijnland of gemeente. Gemeente heeft soms aanvullende regels in APV |
Toelichting op de tabel
Op de belangrijke beroeps- en recreatieve vaarwegen is altijd een vaarwegbeheerder aangewezen. In de meeste gevallen is dit ook de nautisch beheerder. Vooral op kleinere (vaar)wateren is het fysiek wel mogelijk om te varen maar zijn er geen specifieke vaarwegbeheer regels. In de provincie Zuid-Holland is er daarnaast nog sprake van een Recreatietoervaartnet. Dit net kunt u zien op kaart 25 van de provinciale omgevingsverordening. Gemeenten staan hier aan de lat om regels te stellen ten behoeve van de vaarweg. Op deze kleinere wateren is formeel wel altijd een nautisch beheerder (Rijnland of de gemeente).
Bedieningstijden Rijnlandse sluizen
Rijnlandse vaarroutes
Varen doe je samen