Nieuwsbericht

Te veel ontsmettingsmiddelen in straatkolken, Rijnland gaat controleren bij 50 bollentelers

11 juni 2026
kistenwasser Mobiele kistenwasser

Bij het ontsmetten van bollen komen nog te vaak ontsmettingsmiddelen in de sloot. Dit constateert het Hoogheemraadschap van Rijnland na analyse van monsters van straatkolken, spoelbassins en sloten bij bollentelers uit de Hogeveense Polder in Noordwijkerhout. Ontsmettingsmiddelen zijn schadelijk voor de waterkwaliteit en mogen niet lekken naar de sloot. Rijnland houdt hier toezicht op. Op basis van de resultaten in de Hogeveense Polder controleren we dit najaar nog eens 50 bollentelers op lekkages van ontsmettingsmiddelen.

Te veel van het ontsmettingsmiddel Securo

In de Hogeveense Polder werd te veel van het middel Securo teruggevonden in straatkolken. Securo is een veelgebruikt ontsmettingsmiddel met als werkzame stof pyraclostrobin. Ook in het meetnet van Rijnland in het bollengebied worden steeds meer overschrijdingen van dit middel aangetroffen. Daarnaast werden te hoge concentraties van het oude, inmiddels verboden, ontsmettingsmiddel carbendazim gevonden. Een hoge concentratie in een straatkolk laat zien dat deze middelen mogelijk via deze route in de sloot terechtkomen.

Mobiele kistenwassers mogelijke bron

Naast lekkages bij het ontsmetten komen deze middelen ook vrij door uitloging van fustkisten. Fustkisten staan vaak onbeschermd buiten. Als de kisten in aanraking komen met regen spoelen zowel nieuwe als oude gebruikte ontsmettingsmiddelen af naar de sloot en in de bodem.

We zien daarnaast dat steeds meer bollentelers hun fustkisten laten reinigen door mobiele kistenwassers. Tijdens het reinigen van de kisten kunnen oude resten van ontsmettingsmiddelen vrijkomen. Hierdoor is het mogelijk dat middelen, die ondertussen zijn verboden, toch in het milieu komen.

Foto: mobiele kistenwasser

Bijeenkomst voor telers Hogeveense Polder

De resultaten van de monsters in de Hogeveense Polder zijn eind mei tijdens een bijeenkomst gepresenteerd aan de betreffende telers. Over de uitkomst is vervolgens een open gesprek gevoerd en heeft een onafhankelijke adviseur praktische tips gegeven. De belangrijkste tip is dat fustkisten niet in aanraking komen met regen.

De telers gaven daarnaast aan dat Rijnland volgens hen harder moet optreden tegen telers die middelen toepassen onder ongunstige omstandigheden, zoals bij te veel wind. Hier controleert Rijnland tijdens surveillance op.

Bedrijfsbezoeken en onderzoek naar strengere eisen

Dit najaar, tijdens het ontsmettingsseizoen, bezoekt Rijnland opnieuw 50 bollentelers verspreid over het hele bollenteeltgebied. De bedrijven worden onaangekondigd bezocht, waarbij we soms ook monsters nemen van straatkolken en sloten. Daarnaast onderzoeken we de mogelijkheid om strengere eisen te stellen aan de kwaliteit van het water dat via een straatkolk naar de sloot stroomt.